top of page
חדשות ומאמרים בוחן תנועה

חדשות ומאמרים

חקר ושיחזור תאונות דרכים, הוא מקצוע הדורש הכשרה ארוכה ועמוסת נושאי לימוד שונים ומגוונים בתחומי מדע, טכנולוגיה, מכניקה ושימוש באמצעים טכנולוגיים. חקר ושיחזור תאונות דרכים, הוא נושא נחקר ברחבי העולם ומתפתח לצד התפתחות הטכנולוגיה ועולם הרכב. מומחה בתחום, חייב להתעדכן וללמוד כל העת על מנת לשמר את מקצועיותו ולהתאימה להתפתחויות בתחום. 

בית המשפט לתעבורה, הכיר במומחיותו של קצין הבוחנים 
לפענח ולנתח סרטוני וידאו המתעדים תאונות דרכים

ביום 22 ביולי 2020, ניתנה הכרעת דין מאת כבוד השופטת, ענת יהב בבית המשפט לתעבורה בת"א בתיק תאונת דרכים קטלנית ( גמ"ר 5284-01-19 מדינת ישראל נ’ דאבח ). צוות ההגנה טען לאורך כל הדיונים ובסיכומיו, כי קצין הבוחנים, רפ"ק צביקה מוזס, אינו מוסמך לחוות דעתו כמומחה לפיענוח וידאו, זאת בהיעדר השכלה פורמאלית בנושא. בהתייחסות ארוכה בהכרעת הדין, דחתה כב' השופטות יהב את טענת ההגנה ונתנה אמון מלא בחוות דעתו של רפ"ק מוזס ובתוכנה". 

01

...למידע נוסף
הכנסת מערכת ה CDR של חברת BOSCH לשימוש בוחני התנועה בחקירת תאונות דרכים 

מדור ת"ד באגף התנועה במשטרת ישראל, הכניס לאחרונה לשימוש את מערכת הCDR  של חברת BOSCH והכשיר בוחני תנועה לשימוש במערכת בעת חקירת תאונת דרכים. את מערכת ה CDR מחברים בעזרת מחשב נייד וכבלים מיוחדים, לשקע הדיאגנוסטיקה ברכב או במקרים בהם הרכב ניזוק מאוד, ניתן לחבר את המערכת למודולים המפורקים מהרכב.

02

Anchor 1
מדור תאונות דרכים במשטרת ישראל, פרסם הנחייה מעודכנת בעניין "קביעת קצב חציית הולך רגל"

הנחיית מדור ת"ד 19/96 אשר נכתבה בשנת 1996 ע"י קצין בוחנים דאז, שירתה את בוחני התנועה במשך כמעט 25 שנה. הנחייה 19/96 הציגה ממצאי ניסויים ומחקרים בינלאומיים בנושא קביעת קצב חציה להולכי רגל. פרק המסקנות של הנחייה זו, הפך להנחייה המחייבת את בוחני התנועה בבואם לקבוע קצב חצייה לצורך ביצוע שיחזור פגיעה בהולך רגל. הנחיית מדור ת"ד 19/19, מהווה תקדים מעצם התבססותה נוסף על מחקרים מעודכנים, גם על תוצאות סקר שבוצע בישראל וכלל מאות תצפיות על חציית הולכי רגל ואיסוף נתונים מתאונות אמת. 

03

מהו "דוח בוחן" ?

הכרת דוח הבוחן המשטרתי ותפקידו כמסמך חוות דעת מומחה מטעם התביעה.

04

מתי יפתח תיק משרד \ הצמדה בחקירת תאונת דרכים ?

כל תיק תאונת דרכים אשר הוגש בו כתב אישום, נחקר ע"י בוחן תנועה משטרתי, אולם, לא כל תאונת דרכים, נחקרה בזמן אמת בזירת התאונה, מיד לאחר התרחשותה. ביחידות הבוחנים, מכונה תיק תאונת דרכים אשר טופלה בזמן אמת כתיק שטח. לעומת זאת, ישנן תאונות דרכים רבות, בהן, איש מהמעורבים בתאונה, אינו נזקק לטיפול רפואי, לכן גם אם תוזמן משטרה ודיווח בדבר התאונה ונסיבותיה יועבר ליחידת הבוחנים, בוחן תנועה לא יצא לטפל בתאונה, אם אין נפגעים או נסיבות חריגות (עבירות נלוות כגון, נהג ללא רישיון נהיגה, נהג שיכור וכדומה) המחייבות חקירת בוחן תנועה.

05

הרצאתי בלשכת עורכי הדין: 

בתאריך 14/12/17, נתבקשתי בהיותי עו"ד בהכשרתי ומפקד יחידת בוחנים מחוז תל-אביב במשטרה ,להרצות ביום עיון  תעבורה בלשכת עורכי הדין בת"א. נושא ההרצאה: "עבודת בוחן תנועה בחקירה ושיחזור תאונות דרכים, הופעת עד מומחה בבית המשפט לתעבורה".

06

חשד: אישה נהרגה מפתיחה של כרית אוויר ברכב 

תושבת ירושלים בת 37 מתה, כשבוע לאחר שנפצעה בתאונת דרכים, ככל הנראה בעקבות כשל טכני במנגנון הבטיחות ברכב שגרם לפציעתה הקשה. המשטרה מינתה צוות חקירה מיוחד לאחר המקרה. להמשך הכתבה...

פציעות חמורות ואף מקרי מוות, ארעו בישראל בשנים האחרונות כתוצאה מכשל טכני במנגנון פתיחת כרית האוויר. בתאריך 7.10.15 נהרג נהג בתאונת התנגשות חזית באחור בכביש 4 סמוך לחדרה. גם באירוע תאונה זו, עלה חשד כי למרות ההתנגשות הקלה, כשל במנגנון פתיחת כרית האוויר, גרם לפירוק חלקיה מתכת של המנגנון, ריטוש בד הכרית ופיזור החלקים בחלל הרכב. מקרה זה התווסף לסדרה של תאונות דומות ברחבי העולם בכלי רכב בהם היו מותקנות כריות אוויר של חברת טקאטה היפנית. 

07

ראיון בתוכנית שרון ואורי, כאן תאגיד השידור 

בתאריך 12/8/22, זומנתי לראיון בתוכנית האקטוליה "שרון ואורי" בהנחייתם של שרון וקסלר ואורי לוי, לאור תאונות הדרכים הקטלניות והטרגיות אשר ארעו באותו השבוע בישראל. התוכנית נפתחה בכתבה אודות תאונת הדרכים הקטלנית אשר ארעה בירושלים בתאריך 11/8/22, כתוצאה מאוטובוס אשר הדרדר ברחוב שמגר בעיר, עלה על המדרכה ופגע בתחנת אוטובוס, וגרם למותן של אם ושתי בנותיה. 

08

ריאיון בטלויזיה.jpg
הסמכה פורמלית כמומחה לניתוח וידאו בשיחזור תאונות דרכים

במהלך חודש אוקטובר 2023, עברתי קורס מקצועי המסמיך לניתוח וידאו לשיחזור תאונות דרכים. הקורס נערך ע"י חברת FCIR אנגליה, העוסקת בחקר ושיחזור תאונות דרכים, תחת פיקוח והפנייה של מכון ITAI אנגליה, ובהנחיית המומחים מרק קרוץ' וסטפן קש. הקורס הקיף את כל הנושאים המקצועיים הנדרשים לפענוח וניתוח סרטוני וידאו המתעדים אירועי תאונות דרכים, בדגש על פענוח מדוייק ומבוסס של של זמנים, מהירות של האובייקטים הנצפים, וזיהוי אובייקטים המסייעים בשיחזור מרחקים.

הסמכה זו, יחד עם הניסיון הרב שצברתי בחקירת מאות תאונות דרכים אשר היו מתועדות בוידאו, תורמים יחד להגנת נאשמים בתיקי תאונות דרכים, במתן חוות דעת מומחה, השוללת או מאתגרת, את ממצאי מומחי משטרת ישראל. 

09

bottom of page